Konceptet är enkelt men genialt; rika länder drar förhastade slutsatser om fattiga länder och dess problem, och agerar därefter. Endast 2 procent av svenskarna vet att antalet barn som föds per år i världen slutade öka redan 1990. Det finns nu 2 miljarder barn på jorden och antalet förväntas inte öka, skriver Hans Rosling här. Okunskap kan vara gulligt hos små barn, men väldigt motbjudande hos beslutfattare – vilket de okunniga svenskarna också är i ett demokratiskt samhälle.
Så ställs den viktiga frågan av en Youtubevideo; vad händer om vi vänder på maktförhållandet och Afrika börjar skicka element till Norge?
Många av er har redan sett (och tipsat, tack!) om denna briljanta musikvideo, men eftersom jag inte har länkat till den förrän nu får ni se den som en sen julklapp.
Haha. LIKE LIKE!
Klockren. Jag är ju halvnorsk och klagar minst en gång i veckan över att det är så kallt i min lägenhet att jag nästan fryser ihjäl😜