Gott nytt 2005!

Etiopiskt nyårsfirande kan sammanfattas med fem ord: benådning, får, höna, gräs och oxe.

Benådning innebär att etiopiensvenskarna, exklusive undertecknad, får lämna fängelset de suttit inne i de senaste 14 månaderna. Grattis!

Majoriteten av Addis Abebas befolkning fokuserar dock på annat. Som att köpa får.

1: Välj får.

2: Få hem fåret.

Hönor finns det också gott om.

Vissa tar till olika knep för att highlighta sina hönor, och därmed få sälja lite mer. Att placera en höna på huvudet verkar vara en riktig hit.

Sen var det ju det här med gräs. Går att köpa lite varstans.

Om ni undrar varför man skulle få för sig att köpa ett knippe gräs är det givetvis för att skapa en härlig nyårskänsla på golvet. Tänk ”nytt år, nya möjligheter”.

Sist men inte minst kan man fira in det nya året genom att slakta en oxe för 10 000 birr. Förslagsvis kan man göra det precis där en viss etiopiensvensk (inte någon av dem i fängelset) går förbi tre gånger just under slaktningstimmarna så hon tvingas hoppa på stenar för att inte sätta foten i en blodflod eller trampa i en hög med tarmar. För att bespara er det magstarka men ändå bjuda lite på känslan illustrerades detta i en förlåtande suddig bild:

Till er alla sju år bort, GOTT NYTT ÅR!

2 tankar om “Gott nytt 2005!

  1. Pingback: Jobba jobba jobba | አዲስ ተስፋ :: Nytt hopp

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s